Säilitamine suhkruga

Lauasuhkur ehk sahharoos on taimse päritoluga süsivesik, mida on rohkesti suhkruroos ja suhkrupeedis. Suhkrul on võime siduda vett, selle tulemusena väheneb suhkrurikkas keskkonnas vee aktiivsuse näitaja ja see omakorda pärsib enamiku mikroobide arengut. Tooted suhkrusisaldusega 60% on väga hea säilivusega (näit.marmelaadid, keedised, toorhoidised) ja nende järelkuumutamine pole vajalik. Kuid sellised hoidised on väga magusad ja kasutatud viljade loomulik maitse ja aroom ei pääse esile. Kui valmistada hoidised väiksema suhkrukogusega, siis tuleb nad kindlasti järelkuumutada.

Suhkruga valmistatakse mitmeid erinevaid hoidiseid.

  • Kompott on vähesest suhkrust või suhkrusiirupist (15...20%) ja marjadest, puuviljadest või köögiviljadest valmistatud pastöriseeritud või steriliseeritud hoidis.
  • Keedis on rohkest suhkrust (üle 60%), marjadest ja puuviljadest valmistatud toode, mis valmib puuviljade ja marjade keetmisel siirupis. Viljad peavad jääma terveks.
  • Džemm on suhkrurikas hoidis, milles marjad või puuviljad on katki keenud ja moodustavad ühtlase massi.
  • Tarretis on tarretunud suhkrurikas toode, tarretavaks aineks on tooraines leiduv pektiin.
  • Sukaad on suhkrusiirupis keedetud ja seejärel kuivatatud ning suhkrukoorikuga kaetud puuviljad ja marjad.Kliki pildil, et näha seda suuremalt