Säilitamine orgaaniliste hapetega

Kiirestiriknevate toiduainete paremaks säilitamiseks lisatakse neile sageli mitmesuguseid orgaanilisi happeid, näiteks bensoehape, sorbiinhape, sidrunhape.

Bensoehape on värvuseta, lõhnata kristalne ühend. Looduslikult leidub bensoehapet pohlades, jõhvikates, mustikates. Toiduainetetööstuses kasutatakse sünteetiliselt valmistatud bensoehapet.Bensoehappel ja tema sooladel on nii mikroobehävitav kui ka nende elutegevust pärssiv toime, eriti tõhusalt toimivad nad happelises keskkonnas. Teda lisatakse moosidele, tarretistele, nektaritele, karastusjookidele, madala alkoholisisaldusega jookidele, margariinidele, kastmetele.

Sorbiinhape (E200) on orgaaniline hape, mida looduslikult esineb pihlakates ja murakates. Sünteetiline sorbiinhape on värvuseta kemikaal, tema soolad on sorbaadid. Sorbiinhappel ja tema sooladel on fungitsiidne toime s.t.need ühendid hävitavad pärm-ja hallitusseeni või pidurdavad oluliselt viimaste arengut. Toime on tõhusam hapudes toiduainetes. Mõju bakteritele on suhteliselt nõrk, seega võib sorbiinhapet kasutada ka selliste toiduainete konserveerimisel, kus on oluline piimhappebakterite säilitamine. Sorbiinhapet ja tema soolasid lisatakse karastusjookidele, kuivatatud puuviljadele, kartulikrõpsudele, juustudele, veinidele, liha-ja kalatoodetele, rasvaemulsioonidele.

Sidrunhapet leidub kõige rohkem sidrunimahlas (6...8%). Sidrunhape on vees hästi lahustuv, värvuseta kristalne aine, mille soolad on tsitraadid. Toiduainetetööstuses kasutatakse keemiliselt sünteesitud sidrunhapet, millel on mitmeid rolle- ta on antioksüdant, happesuse reguleerija, konservant ja ka metalliioonide siduja. Antioksüdandid on ühendid, mis aeglustavad või pidurdavad biomolekulide oksüdeerumist ja katkestavad reaktsioonide ahela.

Salitsüülhapet esineb looduslikult pajus, ka sõstras ja redises. Konservandina pärsib salitsüülhape nii bakterite kui seente arengut. Salitsüülhappel kui konservandil on ebasoodus kõrvaltoime inimorganismile, seega on tema kasutamine tööstusliku konservandina keelatud.